Minta Elektrik

SOLAR ENERJİ

ENERJİ NEDİR?

Pek çok biçime girebilmesinden dolayı enerjinin kapsamlı bir tanımını yapmak imkânsızdır ama en yaygın tanım şudur: Enerji, bir sistemin iş yapma kapasitesidir. Fizikte iş, kuvvetin yer değişim yönündeki bileşeninin etkisinin yer değiştirme ile çarpımı olarak tanımlanır ve enerji, iş ile aynı birimle ölçülür.

Daha teknik bir ifadeyle enerji maddelerin iş yapabilme yeteneğine verilen isimdir. Maddeler mevcut fiziksel durumlarını ancak enerji kullanarak değiştirebilirler. Gözlemlenebilir hareketsel enerjiye kinetik enerji denir. Bir de hareketsiz olduğu halde sistemde depolanmış ve kullanılmaya hazır olan enerji vardır.

Enerji türleri isimleri; potansiyel, kinetik, ışık, ısı, kimyasal, elektrik, nükleer ve ses enerjisi olarak karşımıza çıkan enerjilerin kullanımı oldukça önemlidir. Başlıca 8 enerji türü bulunmaktadır.

SOLAR ENERJİ SİSTEMİ NE DEMEK?

Solar sistem, Güneş sistemi yani başka bir anlamda enerji sistemidir. Sistemin ne olduğunu özetleyecek olursak güneşten gelen ışınlar ile güneş panellerinin invertör aracılığı ile güneş enerjisini yaşam alanlarınızda kullanabileceğiniz enerjiye dönüştürme sistemi diyebiliriz.

Solar enerji sistemleri, güneş enerjisinin yakalanması ve elektriğe çevrilmesi ile çalışır.Güneşimiz nükleer bir reaktördür ve 150 milyon km mesafeden dünyaya 8,5 dakikada ulaşan küçük enerji paketlerini yaymaktadır. Her bir saat içerisinde dünyamızın 1 senelik enerji ihtiyacının tamamını karşılamaya yetecek fotonlar yeryüzüne ulaşmaktadır.

GÜNEŞ PANELİ NASIL ÇALIŞIR?

Güneş paneli çalışma prensibi şuna dayanır: Fotonlar solar hücrelere çarptığında, elektronları hareketlendirerek atomlarından ayrılmasına neden olur. Eğer iletkenler güneş enerjisi hücrelerinin artı ve eksi taraflarına bağlanırsa bir elektrik devresi oluşur ve elektronlar böyle bir devreden akarsa elektrik üretilir. Çok sayıda solar hücre bir araya gelerek solar paneli, çok sayıda solar panel bir araya gelerek solar enerji sistemini oluşturur. Bir güneş enerjisi sisteminde ne kadar çok güneş enerjisi modülü varsa sistemin kurulu gücü de o kadar büyük olur.

BİR SOLAR ENERJİ SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

İlk olarak güneş ışığı çatıdaki solar modüllere vurur.

Güneş ışığı solar paneller tarafından DC akıma çevrilir ve solar invertere aktarılır.

Solar evirici DC enerjiyi evinizde kullanabileceğiniz şekilde AC’ ye dönüştürür.

Bu işlemlerin hepsi çok hızlı, kolay ve temiz bir şekilde ilerler ve solar teknoloji her geçen gün gelişmektedir.

Şirketimiz Solar Panel Çözümlerinde PANASONIC ve HES KABLO (SOLAR KABLO) Ana Bayisidir.